20 października obchodziliśmy święto Jana Kantego – patrona naszej szkoły. Podczas uroczystego apelu uczniowie zaprezentowali postać świętego, który uczył jak być dobrym, uczciwym i miłosiernym człowiekiem. Wieczorem nasza społeczność szkolna wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w Eucharystii.
Dnia 14 października 2017 r. czworo uczniów z klasy trzeciej gimnazjum wraz z polonistką panią Danutą Cymerman miało zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z pisarką Magdaleną Zimny – Louis pochodzącą z Rzeszowa. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej we Frysztaku.
Pisarka większość swojego życia spędziła w Wielkiej Brytanii, lecz mimo tego nadal posługuje się piękną polszczyzną. Opowiadała wiele o swoich inspiracjach pisarskich i o podróżach. Często w książkach powraca do rodzinnych stron. Piękne w tym wszystkim jest to, że pisarka wychwala najbliższe otoczenie, polską naturę i zachwyca się nią. Nie jest kosmopolitką.
Jej przygoda z pisaniem zaczęła się całkiem przypadkowo. Wzięła udział w konkursie „Pisz dla Pilcha” i wygrała. Później wydała swoją pierwszą książkę „Ślady hamowania”, która została w większości napisana na salach sądowych i na posterunku policji. Napisała także powieści: „Pola”, „Kilka przypadków szczęśliwych” i „Zaginiona”. Wszystkie te utwory zostały uznane i zyskały wiele nagród.
Spotkanie z pisarką minęło bardzo szybko i w miłej atmosferze. Warto było zaznajomić się z kimś takim jak pani Magdalena. To było dla nas – uczniów wspaniałe doświadczenie.
Alicja Dętkoś
Magdalena Miśkowicz
Pod takim hasłem w naszej szkole odbył się w dn. 9 listopada konkurs recytatorski. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: kl. IV – VI oraz VII, II, i III G. Łącznie wystąpiło 20-stu uczniów.
Tematem recytacji były utwory związane z pięknem ziemi ojczystej, krajobrazu lokalnego, eksponujące miejsca „na wyciągnięcie ręki”. Dlaczego? Najczęściej bowiem nie doceniamy uroku okolic, w których wzrastamy – „kraju lat dziecinnych”. Tendencje kosmopolityczne pielęgnujemy, zachwalając obce, egzotyczne kraje, ich wyjątkowość i wyższość. Chełpimy się swymi podróżami, które są godne pochwały, jeśli nie przesłaniają nam zalet stron ojczystych. Toteż szczególnym zadaniem wychowawczym szkoły i rodziny jest uświadamianie młodym ludziom, że trzeba być „obywatelem świata”, będąc jednocześnie dumnym ze swego pochodzenia. Zatem dotykamy delikatnej struny patriotyzmu w czasie, kiedy obchodzić będziemy Święto Niepodległości. Niech „pamięć i tożsamość” kształtują naszą osobowość, do czego ogromną wagę przywiązywał nasz papież Jan Paweł II.
Cząstkę tych wartości przekazaliśmy sobie wzajemnie, recytując poezję sławiącą naszą, frysztacką ziemię. Wiersze Adama Żuchowskiego (rodem z Kobyla) uświetniły konkurs, były źródłem wzruszeń, dzięki trafnej i pięknej interpretacji uczniów. Komisja konkursowa przyznała aż 6 nagród i 4 wyróżnienia.
Bardzo dziękujemy recytatorom za trud pamięciowego opanowania niełatwych i dość obszernych wierszy, Doceniamy zaangażowanie i starania w prezentacji. Efekty warto było zobaczyć i usłyszeć!
Danuta Cymerman
Serdecznie zapraszamy Państwa Rodziców na uroczystą akademię
z okazji 11 Listopada – Narodowego Święta Niepodległości, która odbędzie się w dniu 10 listopada (piątek) o godz. 1150 w naszej szkole.
DYREKTOR, NAUCZYCIELE I UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W LUBLI
Also,Los!
Szkolna wymiana Bad- Iburg –Frysztak 2017 w naszych wspomnieniach…
Wakacyjne wspomnienia, zwłaszcza te mile, towarzyszą nam jeszcze długo po zakończeniu lata. Niektórym uczniom naszej szkoły dane było przeżyć we wrześniu prawdziwą zagraniczną przygodę i ,,zatrzymać” lato na dłużej. Wyjechali 18 września 2017 r. Trzynastu uczniów frysztackiej szkoły i jeden uczeń klasy III gimnazjum z Zespołu Szkół w Lubli- Filip Chmielowski – to skład tegorocznej grupy projektowej. Młodzież spędziła cały tydzień w Niemczech, w Dolnej Saksonii, w pięknym niemieckim mieście Bad- Iburg. Był to wyjazd w ramach realizacji projektu,, Międzynarodowa Wymiana Szkolna Bad- Iburg- Frysztak”, który nasza szkoła prowadzi od 1999 roku. Jest to najdłuższa wymiana szkół gimnazjalnych w Polsce! Tego roku wyjechali tylko uczniowie z klas gimnazjalnych. W maju przyjmą oni swoich niemieckich kolegów, którzy przyjadą do Frysztaka z rewizytą.
Pobyt w Niedersachsen był bardzo udany. Nasi uczniowie mieszkali w domach swoich niemieckich przyjaciół, chodzili z nimi na zajęcia szkolne, spędzali wiele czasu z ich rodzinami , poznawali nowe miejsca i przede wszystkim uczyli się bardzo praktycznie języka niemieckiego.
Program był ciekawy, atrakcyjny dla młodzieży. Dyrektor naszej szkoły partnerskiej – Realschule Bad- Iburg- powitał frysztaczan ciepło, życzliwie i wypytywał o podróż i pierwsze wrażenia. Życzył naszym uczniom samych pięknych przeżyć i dobrej pogody. Jego słowa się potwierdziły. Było ciepło i słonecznie. Zwiedzanie pięknego miasta Osnabrück, całodniowy pobyt w ogromnym Parku Rozrywki ,,Movi Park” w Bottrop, żeglowanie na jeziorze Dümmer, grillowanie w pięknym Bauernhofie u państwa Obermayerów- to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego programu wymiany. Burmistrz miasta Bad- Iburg , pani Anette Nierman, przyjęła w Ratuszu gimnazjalistów z Frysztaka bardzo serdecznie, życzyła im miłego pobytu i opowiadała o planach Rady miasta na przyszłość.
Co uczniowie wspominają najlepiej? Zajęcia szkolne, żeglowanie i oczywiście pokaz umiejętności jazdy samochodami wyścigowymi w Movi Parku. Gotowanie w pracowni zajęć kulinarnych , taniec na szkolnym korytarzu i wycieczki z rodzinami niemieckich kolegów były prawdziwą przygodą i praktyczną lekcją języka niemieckiego.
Uczniowie oceniają ten projekt bardzo pozytywnie:,, Dzięki wyjazdowi do Niemiec poznałam swoją przyjaciółkę i czekam na nią we Frysztaku. Cieszę się, że mnie odwiedzi i będę mogła pokazać jej kawałek Polski.”-pisze Emanuela Muszyńska. Klaudia Mikuszewska z klasy III gimnazjum cieszy się z lekcji żeglowania, bo to ma związek z jej wymarzonym zawodem, a Oliwia Godek z klasy II G pisze o nowych doświadczeniach i o tym, że warto się uczyć, że to otwiera wiele drzwi i pokazuje nowe drogi w przyszłość.
Opiekę nad uczniami przebywającymi w Niemczech sprawowali nauczyciele SP we Frysztaku:
Lidia Czaja i Mirosława Opalińska.
Projekt jest wspierany finansowo przez Polsko- Niemiecką Wymianę Młodzieży w Warszawie, rodziców uczniów i Wójta Gminy Frysztak.
Lidia Czaja
Jeśli jesteś kreatywny i pomysłowy? Lubisz dobrą zabawę?
Przygotuj strój swojego ulubionego bohatera literackiego,
wykorzystując do tego różnorodne materiały.
W dniu 17 listopada 2017 r. w naszej szkole odbędzie się
Dzień Bohatera Literackiego
Uczniowie, którzy w tym dniu przyłączą się do wspólnej zabawy
nie będą pytani :)
Organizator:
Samorząd Uczniowski
Biblioteka Szkolna
Szkolna biblioteka w Zespole Szkół w Lubli we współpracy
z Gminną Biblioteką Publiczną we Frysztaku
zaprasza do udziału w gminnym konkursie na Booktalking czyli najlepszą
mówioną recenzję książki.
- promowanie czytania dla przyjemności,
-rozwijanie świadomości literackiej czytelników,
-zachęcanie do sięgania po wartościową literaturę.
Konkurs odbędzie się 24 listopada 2017 r. o godzinie 9:00 w Zespole Szkół w Lubli. Adresowany jest do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz klas VII i II-III gimnazjum. Po jednym reprezentancie szkoły w każdej z kategorii wiekowej. Zadaniem uczestnika konkursu jest przygotowanie prezentacji dowolnej książki metodą booktalkingu . Wypowiedź nie może przekroczyć 5 minut. Wysoko oceniane będą: oryginalna forma prezentacji, właściwy dobór słownictwa, modulacja głosu, budowanie napięcia i tworzenie odpowiedniej atmosfery, a także przekazanie emocji. Uczestnik może wykorzystywać różne metody i sposoby jej przedstawienia – rekwizyty, prezentację multimedialną, podkład muzyczny, przebranie, odczytywanie fragmentów, ekspresję ruchową.
Uczeń może wybrać jeden ze stylów booktalking:
· Streszczenie fabuły
· Zaprezentowanie głównego bohatera
· Przedstawienie tylko jednego epizodu
· Oddanie nastroju
Wszystkie te style można łączyć w jednej prezentacji.
III. Obowiązki uczestników:
- własny transport
- opiekun dla grupy z danej szkoły
- własny sprzęt (jeśli wymagany jest dodatkowy – poza zapewnionym przez organizatora)
– konieczność zgłoszenia uczestnictwa do dnia 20 listopada 2017 r.
IV. Oceny prac w II etapie dokonuje jury powołane przez organizatorów. Komisja będzie brała pod uwagę:
- podanie tytułu i autora książki,
- pomysłowość,
- poprawność językową, płynność wypowiedzi,
- streszczenie fabuły utworu,
- budowanie napięcia,
- użycie elementów reklamy,
- kontakt wzrokowy ze słuchaczami,
- ciekawy, atrakcyjny, zaskakujący sposób prezentacji ,
- elementy istotne dla techniki booktalking.
V. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach:
VI. Szczegółowe informacje o konkursie można uzyskać u organizatorów
(p. Dorota Strzępek, p. Joanna Dziok-Cyran) w Zespole Szkół w Lubli,
pod nr telefonu: 172778205
W zwiazku z obchodami Święta Pluszowego Misia ogłaszamy konkurs dla klasy I, II i III szkoły podstawowej na portret misia. Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 20 listopada.
Wszyscy mamy emocje. Okazuje się, że mają je także... emotikony. Przekonali się o tym uczniowie klas IV-VII, którzy, pomimo niesprzyjającej aury, 27 października udali się do nowo otwartego kina Helios w Krośnie. Animowana komedia Emotki. Film zabrała nas do sekretnego świata naszych smartphonów, gdzie czekało nas mnóstwo... emocji. Ukryte za aplikacją, z której korzystamy, wysyłając wiadomości, gwarne miasto Tekstopolis to miejsce, w którym mieszkają i pracują emotki. Każda z nich ma określone zadanie i jedną konkretną emocję, którą wyraża. Każda - ale nie Minek, który potrafi wyrazić wszystkie emocje i to właśnie stanowi źródło jego problemów. Ta wada zagraża całemu telefonowi dlatego Minek wraz z przyjaciółmi wyruszają w wielką, pełną niespodzianek i przygód podróż po zakamarkach aplikacji, by ocalić Tekstopolis.
Pomimo pozornie błahej fabuły film sporo mówi o współczesnej komunikacji, w której często ograniczamy się do przesyłania emotikonek, nierzadko wyłączając przy tym myślenie ;)
W dniu 27 października uczniowie klas 0 - III oraz przedszkolaki oglądali przedstawienie teatrzyku objazdowego pt. "Jaś i Małgosia w krainie ekologii".
W dniu 16 października 2017 roku, z okazji 39 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, zgromadziliśmy się na apelu poświęconym sylwetce naszego wybitnego rodaka. Nasz kochany Ojciec Święty, Jan Paweł II, był niezwykłym człowiekiem w dziejach Polski i świata. Jego życie i pontyfikat zmieniły losy wielu ludzi, a nawet narodów. W czasie apelu, przypomnieliśmy sobie sylwetkę tego wielkiego Polaka, który tak jak my lubił chodzić po górskich ścieżkach i podziwiać piękno zachodu słońca.
Dzisiaj na Bożej hali gazduje i szlak do nieba nam wskazuje, a Jego postać, życie, służba Bogu i ludziom na zawsze pozostaje żywa w naszych myślach i sercach.
21 października br. uczniowie szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych uczestniczyli w spotkaniu z Mobilną Filharmonią – organizatorem nowatorskich lekcji muzyki. Goście zabrali nas do miejsc niezwykłych i obfitujących w pełną gamę egzotycznych dźwięków. Słuchając gitary, ukulele i fletu poprzecznego okrywaliśmy tajniki muzyki, jej style i epoki historyczne. Poznaliśmy ciekawostki z życia słynnych kompozytorów, uczyliśmy się gry na różnych instrumentach i wspólnie śpiewaliśmy.
Tak właśnie można lapidarnie określić charakter tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej. Nasi spostrzegawczy i utalentowani uczniowie trafnie wychwycili cechy niektórych nauczycieli na „posiedzeniu” Rady Pedagogicznej. Patos mieszał się z lekką satyrą i ironią, więc było zabawnie. Jednak jeszcze więcej dobrego humoru wywołała inscenizowana „narada” naszych niezwykłych Pań z obsługi, Pań ważnych, obdarzonych intuicją i wszechstronną wiedzą. Salwy śmiechu były najlepszym dowodem na trafność „wiadomości” przekazywanych przez Panie na szkolnym korytarzu przy „pracy”. Zdolności aktorskie uczennic godne pochwały, wszyscy świetnie się bawili, nikogo nie obrażono.
W drugiej części spotkania atmosfera uległa zmianie, zrobiło się poważnie, wręcz dostojnie. Usłyszeliśmy wiele pięknych słów i podziękowań. Rodzice również dołączyli życzenia pełne serdeczności oraz słowa wdzięczności. Znów uwierzyliśmy w sens wykonywanej przez nas pracy i łezka zakręciła się w oku. BARDZO za wszystko DZIĘKUJEMY.
Serdeczne podziękowania dla całego Samorządu Szkolnego i uczniów zaangażowanych w przygotowanie tej pięknej, wesołej i jednocześnie wzruszającej uroczystości.
Klasa 3 na lekcji informatyki uczy się o internecie i zasadach pozyskiwania inforamcji w sieci.
Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu imprez. W roku szkolnym 2017/2018 miało ono miejsce 10 października. 15 pierwszoklasistów wraz z opiekunami w rytmie marsza Radeckiego dumnie wkroczyło w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Lubli. Uroczystość uświetnili licznie zgromadzeni rodzice, ksiądz proboszcz oraz uczniowie starszych klas z wychowawcami. Na wstępie przedstawiciele samorządu uczniowskiego: Magdalena Miśkowicz i Filip Chmielowski, uroczyście powitali wszystkich zebranych na uroczystości. Następnie głos zabrała pani dyrektor Anna Szteliga, jeszcze raz serdecznie wszystkich witając i kierując słowa do głównych bohaterów uroczystości oraz ich rodziców. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na obowiązki wynikające z roli ucznia oraz podkreśliła, jak ważna jest rola rodziców na pierwszym etapie edukacji dziecka. „Musicie wspierać pierwszoklasistę w osiąganiu dojrzałości psychicznej, odporności emocjonalnej oraz wyrabiać szkolne nawyki: systematyczność, obowiązkowość, punktualność. Miłość do dziecka, które weszło w rolę ucznia, powinna wyrażać się stawianiem rozsądnych wymagań i wspólnym – wraz z dzieckiem – rozwiązywaniem problemów.”
Zanim nastąpiła podniosła chwila pasowania, uczniowie wykazali się wiedzą, umiejętnościami oraz odwagą. Udowodnili, że potrafią śpiewać, tańczyć, recytować wiersze oraz znają zasady obowiązujące w szkole. Po zaprezentowaniu programu artystycznego głos zabrał przedstawiciel rodziców pan Marek Lewko, zwracając się do pani dyrektor z prośbą o pasowanie dzieci na uczniów szkoły podstawowej. Złożył również życzenia wszystkim nauczycielom z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.
Potem nadszedł moment na najważniejszą części uroczystości – pasowanie na ucznia. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego, uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie każde dziecko zostało przyjęte przez panią dyrektor do braci uczniowskiej poprzez symboliczne dotknięcie wielkim ołówkiem. Na dowód tego, że są już prawdziwymi uczniami otrzymali od wychowawczyni legitymacje szkolne, a rodzice ufundowali kuferki z wyposażeniem dla każdego ucznia. Pani dyrektor, gratulując rodzicom, wręczyła każdemu z nich listę najmilszych obowiązków, a ksiądz proboszcz – Julian Bartnik udzielił wszystkim błogosławieństwa. Miłym akcentem było wręczenie pierwszaczkom upominków przez opiekunów. Na zakończenie uroczystości pani Natalia Wajda w imieniu wszystkich rodziców zaprosiła pierwszoklasistów wraz z opiekunami oraz nauczycieli na wspaniały poczęstunek. Pani dyrektor uroczyście pokroiła przepiękny tort przygotowany przez rodziców.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, a pierwszakom życzymy samych wspaniałych dni w szkole.
Wychowawczyni klasy I
M. Kosiba
Zimowa przerwa świąteczna :
od 23 grudnia 2017 r. - do 31 grudnia 2017 r.
Ferie zimowe :
od 29 stycznia 2018 r. do 11 lutego 2018 r.
Wiosenna przerwa świąteczna:
29 marca 2018 r. – 03 kwietnia 2018 r.
Egzaminy gimnazjalne:
18, 19, 20 kwietnia 2018 r.
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018:
22 czerwca 2018 r.
Wakacje:
od 23 czerwca 2018 r. do 31 sierpnia 2018 r.
Dodatkowe dni wolne od zajęć lekcyjnych:
06 grudnia, 30 kwietnia, 02 i 04 maja, 01 czerwca
2. października, kiedy słońce nieśmiało wyłaniało się z porannych mgieł, zebraliśmy się (kl. VII i gimnazjaliści), by wyruszyć na wycieczkę do Łańcuta. Dzień zapowiadał się pogodnie, więc w dobrych nastrojach rozpoczęliśmy podróż.
W Rzeszowie (po drodze) zwiedziliśmy Ogrody Bernardyńskie i odwiedziliśmy galerię. Po sprawdzeniu aktualnych trendów w modzie i zakupieniu drobiazgów udaliśmy się do Łańcuta.
Spacer po parku w Łańcucie i kilka fotek na tle wspaniałej rezydencji magnackiej to początek naszego pobytu. Potem zwiedzanie pięknych muzealnych wnętrz (niestety bez przewodnika - to wielki minus), wozowni i kolejny spacer od strony oranżerii.
Muzeum cieszy oczy pięknym wystrojem, przepychem wnętrz, arystokratyczna elegancją. Wciąż nosi miano żywego muzeum ze względu na dekoracje z zielonych kwiatów. Oryginalne bukiety zasuszonych kwiatów to też swoista wizytówka Łańcuta. Zwiedzając można było odbyć podróż w czasie w tamte odległe, chyba spokojniejsze czasy, kiedy główną rozrywką były spacery, rozmowy z przestrzeganiem konwenansów, zabawa w teatr, gry i oczywiście bale. Czasem głównym problemem ówczesnych kobiet była troska o to, co na siebie włożyć, by przyćmić wdzięki konkurentek. Jednak to pozory, bo ludzie bez względu na charakter epoki maja swoje dylematy. Stąd też płynie nauka na temat czasów obyczajów i ludzi.
30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. W tym roku była to sobota, dlatego uczennice Zespołu Szkół w Lubli postanowiły, że 29 września przygotują dla chłopców niespodziankę. Tego dnia dziewczyny wręczyły dżentelmenom upominki w postaci pięknych muszek i złożyły najserdeczniejsze życzenia.
29 września 2017 roku około godz. 9-tej wyruszyliśmy (uczniowie 2 i 3 gimnazjum) wraz z opiekunami – P. Marcinem Pilutem i P. Piotrem Cymermanem – na rajd pieszy do Chytrówki. Śpiewając, wędrowaliśmy przez Bukowy Las, Glinik Dolny, Frysztak, Pułanki i Stępinę. Kiedy dotarliśmy do celu – Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli dawnej szkoły, zakwaterowaliśmy się. Później Pani Dyrektor przywiozła nasze bagaże i ciepły posiłek – pierogi. Zasiedliśmy do stołu szczęśliwi, że w końcu możemy coś zjeść. Kiedy pożegnaliśmy Panią Dyrektor, wyszliśmy na dwór. Były gry, zabawy oraz ognisko.
Noc upłynęła dość spokojnie, chociaż spać nam się nie chciało. Pobudka była o godz., 7:00. Opiekunowie przygotowali śniadanie wraz z trzecią grupą uczniów. Następnie przygotowywaliśmy się do odjazdu.
Rajd był udany. Miła atmosfera i dobre towarzystwo sprawiły, że wycieczka zapadnie nam długo w pamięci.
Szanowni Państwo Rodzice!
Niniejszym informujemy, że pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z Rodzicami zaplanowane jest na dzień 22 września br. (piatek) o godz. 17:00. W programie m. in. spotkanie z psychologiem, warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej, aktualizacja Zarządu Rady Rodziców oraz inne ważne sprawy bieżące i planowane na nowy rok szkolny.
Serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH RODZICÓW!
Dyrektor i Nauczyciele