"Hej, w Dzień Narodzenia Syna Jedynego
Ojca Przedwiecznego, Boga Prawdziewego:
Wesoło Śpiewajmy..."
Kiedy w Wigilię gwiazdka wstaje,
Nowy Rok zaś cyfrę zmienia,
staropolskim obyczajem
my życzymy Wam radości,
aby wszystkim się darzyło,
z roku na rok lepiej było.
Dyrektor, Nauczyciele,
Uczniowie i Pracownicy Obsługi
Zespołu Szkół w Lubli
W mroźny piątkowy wieczór w klimatycznym dworku Mycielskich w Wiśniowej rozstrzygnięty został Powiatowy Konkurs Poetycki im. Zbigniewa Herberta pn. „Niepodległość to wyzwanie”. Został on zorganizowany przez Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze” oraz Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej pod patronatem Starosty Strzyżowskiego z okazji Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w związku z ustanowieniem roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja lokalnej twórczości poetyckiej oraz upowszechnianie wartości i postaw patriotycznych.
Wyzwanie zmierzenia się ze słowem poetyckim podjęły również uczennice z Zespołu Szkół w Lubli: Kamila Reczek kl.VII, Weronika Głód kl.VIII, Aleksandra Woźniak kl.VIII oraz Anna Grudziak kl. III G.
W dniu 30 listopada 2018 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród, na którą przybyli zaproszeni goście na czele z Wicestarostą Strzyżowskim – Panem Tomaszem Garncarskim i Członkiem Zarządu Powiatu - Grzegorzem Tomaszewskim.
Jury doceniło pracę naszej uczennicy, przyznając Kamili Reczek II miejsce. Wyróżniona została również Anna Grudziak. Pozostałe uczestniczki otrzymały pamiątkowe albumy i dyplomy. Wszyscy przybyli na galę uczestnicy konkursu mieli ponadto możliwość zaprezentowania swoich wierszy przed zgromadzoną publicznością.
Jesteśmy dumni z naszych młodych poetek, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na szlakach poetyckich wędrówek.
Nasza szkoła przyłączyła się do zbiórki publicznej organizowanej przez Fundację „Z Serca dla Serca”. Celem akcji była zbiórka pieniędzy na budowę hospicjum dla chorych dzieci w województwie podkarpackim. Razem udało nam się zebrać 376, 78 zł.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli ten cel i przyłączyli się do wspólnej akcji.
Dziękujemy wszystkim osobom, które właczyły się w ogólnopolską akcję „Paczka na gwiazdkę”. Wspólnie zebraliśmy 152,82 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup prezentów dla małych pacjentów z oddziałów onkologicznych.
05 grudnia br. odbyło się w naszej szkole spotkanie z p. Romanem Frodymą, przewodnikiem beskidzkim i miłośnikiem literatury. Uczniowie klas: III G, VIII, i VII z zainteresowaniem i w ciszy, że „muchę można było usłyszeć” – jak skomentował prelegent – wysłuchali godzinnego wykładu przeplatanego poezją. Temat, jak przystało na 100-lecie odzyskania niepodległości, dotyczył szlaków bitewnych I wojny światowej.
Pan Frodyma, który obecnie mieszka w Jaśle, ale pochodzi z sąsiedniej wsi – Glinika i zna i okolice doskonale, przybliżył nam w sposób niebywale ciekawy walczące strony w I wojnie, sposoby walki, broń i poniesione ofiary. Jednak najobszerniej omówił i pokazał miejsca spoczynku poległych. Cmentarze żołnierzy różnych wyznań, nagrobki i ich walory artystyczne oraz usytuowanie. I choć to nasze tereny – Polski południowo-wschodniej – poznaliśmy dopiero teraz zdumiewające fakty. Najbardziej zaskakujące było to, że tak niewiele wiemy o tym, o czym wiedzieć powinniśmy. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – oto cała puenta. Zatem wypadałoby odwiedzić niedalekie cmentarze żołnierzy z czasów I wojny światowej. Niektóre z nich są prawdziwą perłą wśród tysięcy również niezwykle pięknych i wymownie świadczących o poświęceniu dla ojczyzny, której tak naprawdę nie było na mapach Europy.
Serdecznie dziękujemy panu Romanowi Frodymie za przybliżenie tematu i przekazanie wiadomości. A zdobyliśmy je bardzo przyjemnie – poprzez wędrówkę wśród barw różnych pór roku. Emocje, piękne słowo oraz dramatyzm chwili żołnierskiego losu, podczas prelekcji były bezcenne.
30 listopada na zaproszenie p. Artura de Sternberg-Frodymy klasy VI-VIII wraz z wychowawcami udały się do jednostki wojskowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Dzięki uprzejmości p. Artura uczniowie Zespołu Szkół w Lubli mieli możliwość uczestniczyć w obchodach Święta Wojska Polskiego. Młodzież zwiedziła koszary wojskowe, a także uczestniczyła w przygotowanych na tę okoliczność atrakcjach. Zainteresowani uczniowie mogli obejrzeć wozy bojowe, broń, specjalistyczne wyposażenie, umundurowanie, ekwipunek żołnierski, a także wspiąć się na ściankę wspinaczkową, postrzelać do tarczy czy spróbować swoich sił w starciu z workiem treningowym. Finałowym punktem obchodów była uroczysta defilada wszystkich jednostek podporządkowanych 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Dla wszystkich było to zupełnie nowe i niezwykle ciekawe doświadczenie.
Serdecznie dziękujemy p. Arturowi za zaproszenie.
21 listopada w Jaśle odbyło się spotkanie opiekunów i wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. W wydarzeniu tym uczestniczyły również uczennice naszej szkoły: Weronika Lejkowska, Anna Grudziak i Oliwia Skórska. Spotkanie dotyczyło 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz trwającego aktualnie Roku św. Stanisława Kostki. Święty ten poprzez swoją postawę jest szczególnie bliski wolontariuszom Caritasu. Punktem centralnym konferencji była prelekcja, którą wygłosił prof. dr hab. Kazimierz Ożóg. Podkreślił w niej zasługi Kościoła na rzecz wolontariatu. W kolejnym punkcie zjazdu ks. Piotr Potyrała opowiedział o minionych i planowanych działaniach rzeszowskiej Caritas, a także skazał kolejne przestrzenie, w których wolontariusze mogą realizować katolickie miłosierdzie.
Eliminacje rejonowe do Konkursu LITERATURA I DZIECI "Niezwykłe opowieści" odbyły się w dniu 27 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubeni. Jury konkursu zauważyło talent wokalny Magdaleny Stefanik i przyznało jej wyróżnienie. Piotr Skrzyszowski w kategorii recytacji zajął II miejsce i zakwalifikował się do finału.
Powodzenia!
Zapraszamy do udziału w akcji zbiórki makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka pod nazwą „Przywróćmy dzieciom uśmiech”, organizowanej przez Fundację Przyjazny Świat Dziecka.
Celem akcji jest pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka. Rodzinne domy dziecka są jedną z najbardziej skutecznych form pomocy dzieciom pozbawionym opieki biologicznych rodziców. Mogą one znaleźć tam pomoc, schronienie i prawdziwy dom.
Jednocześnie projekt ma wymiar edukacyjny. Uczy empatii, a także pokazuje, że należy pomagać innym. Poza tym, udział w akcji sprawia, że poprzez edukację ekologiczną zdobywamy wiedzę na temat segregowania odpadów i wdrażamy ją w życie.
Mechanizm akcji jest niezwykle prosty. Samorząd Uczniowski wyznaczy terminy, w których można przynieść do szkoły zalegające w domach gazety, czasopisma, zużyte zeszyty i luźne kartki papieru. Fakt przyniesienia określonej ilości makulatury powinien być potwierdzony przez rodziców uczniów biorących udział w akcji na specjalnym druku. Zbiórka trwa do końca kwietnia 2019 r.
Wśród wszystkich szkół, które zbiorą co najmniej 50 kg makulatury, zostanie rozlosowanych 30 odtwarzaczy mp3. Ponadto w każdej szkole zostanie wyróżnionych dyplomami trzech uczniów, którzy przyniosą największą ilość makulatury.
Samorząd Uczniowski
W dniu 22 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach środowiskowych Konkursu LITERATURA i DZIECI "Niezwykłe opowieści" w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku, gdzie prezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Źródłem pomysłów tegorocznych prezentacji były PODANIA i LEGENDY.
Werdyktem jury Filip Ziobrowski otrzymał wyróżnienie, a Piotr Skrzyszowski, Zuzanna Kalisz i Magdalena Stefanik zakwalifikowali się na etap rejonowy.
GRATULUJEMY!
Uczniowie klas 8 i III g wzieli udział w spotkaniu edukacyjno - szkoleniowym z zakresu ochrony środowiska pt. "Zielona Polska", które odbyło się 22 listopada br. w hali MOSiR w Łańcucie.
Część edukacyjną poprowadził pan Gerard Sawicki - przyrodnik i dziennikarz telewizyjny. W swojej prezentacji zawał m. in. nastepujace zagadnienia:
- czynniki wpływajace na ukształtowanie się środowiska przyrodniczego Polski
- wpływ człowieka na naturalne środowisko
- skarby polskiej przyrody
- historia ochrony przyrody i środowiska w Polsce
- problem smogu
- zdowy tryb zycia.
Po części edukacyjnej odbył się koncert muzyki rozrywkowej. Gwiazdą wieczoru był zespół ADNRE.
Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada już od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta i została nazwana "Teddy's Bear". Obecnie pluszowe misie są jednymi z najpopularniejszych zabawek na świecie.
W piatek (23 listopada) uczniowie i nauczyciele przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki i razem świętowaliśmy urodziny misia. :)
Samorząd Uczniowski
9. listopada punktualnie o godzinie 11:11 na odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej w hołdzie za 100 lat niepodległej Ojczyzny rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Tym samym społeczność Zespołu Szkół w Lubli przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.
Chwilę później nastąpiło oficjalne rozpoczęcie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przybyłych tego dnia gości, na czele z panem wójtem Janem Ziarnikiem, przedstawicielami rady gminy, a także reprezentantami lokalnych organizacji, witali ubrani w stroje ludowe uczniowie naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczyciły nas również reprezentacje uczniów wraz z opiekunami ze wszystkich szkół z Gminy Frysztak.
Nieodłączny elementem wszelkich uroczystości są pieśni patriotyczne. Poprzez swoją melodię i tekst przypominają o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Stanowią muzyczny pomnik dla bohaterstwa polskich żołnierzy walczących za Ojczyznę. Dlatego tegoroczne, wyjątkowe obchody Narodowego Święta Niepodległości przybrały formę patriotycznej biesiady. Reżyserką słowno-muzycznego montażu była p. Aneta Skowron. Tego dnia pełni dumy i wdzięczności za to, iż mamy możliwość żyć w wolnej Polsce, odśpiewaliśmy wspólnie najpiękniejsze pieśni patriotyczne i żołnierskie z lat 1795-1918. W hołdzie dla Niepodległej, a także często bezimiennych jej obrońców zabrzmiały między innymi: „Dalej chłopcy”, „Pierwsza kadrowa”, „Ostatni mazur”, „Piechota”, „Przybyli ułani”, „I Brygada”, „Wojenko, wojenko”, „Jak długo w sercach naszych”. Nie zabrakło również napisanej w 1976 r. przez Jana Pietrzaka pieśni „Żeby Polska była Polską”. Konferansjerzy przybliżyli nam również krótkie historie oraz anegdoty związane z okolicznościami powstania utworów, które przez pokolenia zagrzewały do walki i dodawały otuchy w chwilach zwątpienia.
Niewątpliwie dla wszystkich obecnych była to kolejna piękna lekcja polskiej historii oraz żywego, autentycznego patriotyzmu.
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji zbiórki publicznej organizowanej przez Fundację „Z Serca dla Serca”.
Misją tej akcji jest zbiórka pieniędzy, które zostaną przeznaczone na budowę hospicjum w miejscu, gdzie go nie ma - na styku 3 województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Z nasza pomocą zostanie zbudowany Dom, który będzie promieniał ciepłem i dobrem. To właśnie tam najbardziej potrzebujący ludzie zostaną otoczeni specjalistyczną opieką i miłością.
Gorąco prosimy o przyłączenie się do tej zbiórki, którą przeprowadzimy w dniach 21-23 listopada, tj. środa – piątek.
Samorząd Uczniowski
20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka.
Nasza szkoła włączyła się w obchody tego niezwykle ważnego święta - uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączyliśmy się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażowali się w globalną akcję organizowaną przez UNICEF #GoBlue.
Samorząd Uczniowski
W dniu 16.11.2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii edukacyjnej dla dzieci i młodzieży pn.: „Dolina Wisłoka”. W ramach projektu wspólnie posadziliśmy młode drzewka i zawiesiliśmy budki dla szpaków. Drzewo to drzewo – powiecie. A jednak jest to żywy organizm, który oprócz tak typowych dla tychże organizmów czynności jak jedzenie, oddychanie i wzrost, ma też swoje „życie prywatne” i „swoje problemy” np. „złośliwi sąsiedzi” czy „kiepskie warunki mieszkaniowe”.
Nieprawdopodobne? A jednak! Ostatnie badania stawiają drzewa w nieco ciekawszym świetle. Okazuje się, że one naprawdę się komunikują! Oczywiście robią to na swój sposób – różnego rodzaju związkami chemicznymi. Mało tego! Potrafią troszczyć się o swoje potomstwo i staruszków.
Czy teraz inaczej spojrzysz na drzewa?
Uczniowie klas IV- III g wzięli udziału w szkolnym konkursie z okazji Europejskiego Dnia Języków. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu liścia, na którym znalazła się odpowiedź na pytanie „Dlaczego warto uczyć się języków?”.
Nagrody w konkursie zdobyli:
Kamil Jaworski (kl.IV)
Amelia Roszkowicz (kl. IV).
Gratulujemy!
Do naszej szkoły dotarła kolejna przesyłka z listami. Uczniowie klas IV i V rozpoczęli współpracę ze szkołą w Turcji.
Zakończyła się jesienna runda międzyszkolnych zawodów sportowych w konkurencjach lekkoatletycznych oraz biegach przełajowych. Nasi uczniowie reprezentowali godnie Zespół Szkół w Lubli uczestnicząc we wszystkich eliminacjach gminnych, powiatowych oraz dwukrotnie w finale wojewódzkim uzyskując dobre, bardzo dobre, a nawet Rewelacyjne wyniki!
W Indywidualnych Mistrzostwach LA dzieci (klasy IV-VI) na szczeblu gminnym naszą szkołę reprezentowało kilkoro uczniów w różnych konkrecjach, najlepiej zaprezentowali się w biegu na 60m - Dżesika Jamro, która zajęła II miejsce, Mikołaj Stefanik i Kacper Miętus odpowiednio III i II na dystansie 1000m. Przemek Roszkowicz wywalczył II miejsce, a w konkrecji rzutu piłeczka palantową bezapelacyjnie zwyciężył Igor Kalisz. Zdobyte miejsca pozwoliły naszym reprezentantom na udział w zawodach powiatowych, w których również zaprezentowali się bardzo dobrze zdobywając cenne punkty.
Największym sukcesem pochwalić się może uczeń VI klasy Igor Kalisz, który w rzucie piłeczką palantową najpierw w eliminacjach gminnych zdeklasował rywali, w eliminacjach powiatowych pewnie zwyciężył, a w finale wojewódzkim – rzucając pomimo kontuzji ręki (!) – zajął II miejsce zdobywając tytuł Wicemistrza Województwa Podkarpackiego!
Kolejną imprezą dla uczniów klas IV-VI jaka odbyła się w ostatnich miesiącach były indywidualne i drużynowe biegi przełajowe, w których nasi uczniowie zaprezentowali się równie dobrze jak w poprzednich.
W kategorii dziewcząt klasy IV i młodsi Kinga Miśkowicz wywalczyła II miejsce na szczeblu gminnym i IV miejsce w zawodach powiatowych - zabrakło naprawdę niewiele do medalu, natomiast chłopcy w tej samej kategorii zajmowali odpowiednio – I miejsce w zawodach gminnych i III w zawodach powiatowych oraz awans do zawodów rejonowych wywalczył Adrian Szerląg. Miejsce III w zawodach gminnych zajął Szymon Skowron, a na IV miejscu ukończył Ksawery Majewski. Z kolei V miejsce zajął Krystian Skórka, w biegu wziął udział również Marcel Chmielowski co pozwoliło na sklasyfikowanie naszych uczniów jako drużyny, która okazała się najlepsza na terenie naszej gminy, a później w zawodach powiatowych okazała się trzecią siłą na terenie naszego powiatu.
Wśród starszych uczniów najlepiej zaprezentował się Igor Kalisz który zwyciężył w zawodach Gminnych co umożliwiło mu start w zawodach powiatowych.
Naszą szkole na szczeblu gminnym reprezentowali jeszcze uczniowie: Faustyna Frodyma w kategorii klas IV i młodsi, Patrycja Binkowicz, Klaudia Jamro, Michał Jamrogowicz, Przemysław Roszkowicz, Kamila Wesołowska, Antoni Lewko, Dzesika Jamro, Zuzanna Mokrzycka w kategorii klas V-VI
Okres jesienny to także szereg zawodów dla starszych uczniów z klas VII, VIII i gimnazjum gdzie również możemy pochwalić się dobrymi, bardzo dobrymi, a nawet znakomitymi wynikami.
W Indywidualnych Mistrzostwach LA Gimnazjum w eliminacjach gminnych, powiatowych, a także w Finałach Wojewódzkich wystartowali:
Patrycja Wątor, która w biegu na dystansie 100 m zajęła II miejsce w zawodach gminnych i IV w zawodach powiatowych z bardzo dobrym czasem 14,82s – do medalu zabrakło 6 setnych sekundy. Wśród chłopców w tej samej dyscyplinie równie dobrze zaprezentował się Artur Binkowicz zajmując na zawodach gminnych II miejsce, a na zawodach powiatowych 7 miejsce z bardzo dobrym czasem 12,90s – i w tym przypadku wbrew pozorom do medalu zabrakło mniej niż 0,5 sekundy. Bardzo dobrze zaprezentowały się nasze sztafety 4x100m – chłopcy w składzie: Artur Binkowicz, Bartłomiej Orzechowski, Konrad Klimek, Kamil Kulig w zawodach gminnych zajęli II miejsce. Sztafeta dziewcząt startując w składzie: Eliza Orzechowska, Klaudia Ostalecka, Zuzanna Leśniak, Patrycja Wątor okazała się najlepszą sztafetą w tym sezonie w naszej gminie i srebrną sztafetą naszego powiaty kończąc swój znakomity bieg z czasem 63,11s – wspomnieć należy, że złoty medal zdobyły zawodniczki z czasem 63,08 więc zabrakło naprawdę niewiele.
Znakomite występy zanotowali natomiast nasi uczniowie w skoku w dal dziewcząt – Eliza Orzechowska zwyciężyła zarówno w zawodach gminny jak również zdobyła złoty medal w zawodach powiatowych oraz zajęła bardzo dobre 22 miejsce w Finale Wojewódzkim, natomiast Bartłomiej Baran w biegu na dystansie 1000m okazał się najlepszy w naszej gminie, następnie wywalczył srebrny medal w zawodach powiatowych oraz zajął bardzo dobre 21 miejsce w Finale Wojewódzkim.
W Indywidualnych Mistrzostwach LA klas VII,VIII i Gimnazjum wystartowali również: Weronika Witusik, Kacper Rączka - pchnięcie kulą, Konrad Klimek – 100m.
Kolejną imprezą dla uczniów klas VII-VIII i Gimnazjum były sztafetowe, indywidualne i drużynowe biegi przełajowe w których nasi uczniowie zaprezentowali się równie dobrze.
Ostalecka Klaudia, Witusik Weronika, Leśniak Zuzanna, Wątor Patrycja, Nabożna Gabriela, Grudziak Anna, Skórska Oliwia, Kosiba Julia, Stefanik Gabriela, Dunaj Aleksandra reprezentowały naszą szkołę w drużynowych sztafetowych biegach przełajowych zdobywając brązowy medal w zawodach powiatowych.
Indywidualne biegi przełajowe to z kolei sukcesy Bartłomieja Barana który bezapelacyjnie zwyciężył eliminacje gminne, a w zawodach powiatowych zajął 4 miejsce. Bardzo dobrze zaprezentowali się również Bartosz Orzechowski oraz Artur Binkowicz zdobywając odpowiednio II i III miejsce w eliminacjach gminnych. Ww uczniowie oraz Jakub Godek, Kamil Koś i Michał Szopa jako drużyna wywalczyli pierwsze miejsce w zawodach gminnych oraz godnie reprezentowali nasza Gminę na zawodach powiatowych.
Kategoria dziewcząt to również znakomite występy, drużyna dziewcząt w składzie Ostalecka Klaudia, Witusik Weronika, Leśniak Zuzanna, Wątor Patrycja, Nabożna Gabriela, Kosiba Julia, Stefanik Gabriela, Dunaj Aleksandra wywalczyła II miejsce w zawodach gminnych, a tym samym udział w zawodach powiatowych. Indywidualnie Patrycja Wątor uczennica III klasy Gimnazjum zajęła II miejsce w zawodach gminnych, następnie wywalczyła brązowy medal w zawodach powiatowych co umożliwiło jej zakwalifikowanie się do zawodów rejonowych, które odbędą się na wiosnę.
Gratulujemy naszym sportowcom życząc kolejnych sukcesów w zbliżających się zawodach w zespołowych grach sportowych.
W załączeniu fotki naszych mistrzów!