Nasza Lubla

Nasza miejscowość

Szkoła

Inicjatorem budowy obecnego budynku szkoły był Władysław Machnik. Budynek został usytuowany na miejscu byłego dworu. Szkołę otacza piękny, stary park. W 1989r. dzięki ks. proboszczowi Franciszkowi Podolskiemu, szkole przywrócone zostało imię patrona św. Jana Kantego i nadany został sztandar. Wydarzenie to było bardzo ważne w życiu szkoły i nie tylko.

Kościół w Lubli

Kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Lubli powstał w drugiej połowie XV w. lub na początku XVI w. Świątynię tę wybudowano dzięki fundacji Mikołaja Grota, opata cystersów z Koprzywnicy. W ołtarzu głównym znajdują się późnogotyckie obrazy: w centralnej części Matka Boża Królowa Aniołów z Dzieciątkiem, przysłonięta obrazem św. Józefa, w zwieńczeniu św. Mikołaj. W lewym bocznym ołtarzu, w centralnej części umieszczony jest Obraz Misericordia Domini, powstały ok. XV w. W prawym bocznym ołtarzu znajdują się obrazy św. Anny Samotrzeć (w centrum) i obraz św. Joachima (w zwieńczeniu).

Biblioteka

Na terenie Lubli funkcjonuje oddział Gminnej Biblioteki Publicznej we Frysztaku. Został utworzony 27 I 1957 r. przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Strzyżowie. Obecnie biblioteka liczy 7900 książek adresowanych do różnych grup czytelniczych. Wszystkich, którzy chcą miło i pożytecznie spędzić czas zapraszamy do naszej biblioteki, której obecną siedzibą jest budynek domu sportowca przy stadionie w Lubli.

Klaudia Koś
Ucz. kl. III g