Narodowe czytanie Trylogii

W dniu 5 września 2014 roku Zespół Szkół w Lubli włączył się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie, zainicjowaną dwa lata temu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tym roku cała Polska czytała Trylogię Henryka Sienkiewicza. W naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielami pod przewodnictwem mgr Danuty Cymerman zorganizowali akcję czytania Potopu.

Na wstępie pani mgr Aneta Skowron przybliżyła zebranym sytuację polityczną w czasach wojen polsko – szwedzkich. Następnie pani dyrektor Anna Szteliga odczytała fragment opisujący pojedynek Kmicica z Wołodyjowskim. W dalszej części można było posłuchać fragmentu rozmowy Kmicica z Oleńką w wykonaniu uczniów klasy szóstej, opisu wysadzenia kolubryny podczas obrony Jasnej Góry, czy zapoznać się z obrazem pospolitego ruszenia. Sceny z książki zostały zilustrowane fragmentami z filmu Potop w reżyserii Jerzego Hoffmana. Prezentację multimedialną przygotowała mgr Dorota Strzępek.

Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości, a to spotkanie stało się wspaniałą okazją, by zachęcić młodzież do bliższego zapoznania się z twórczością pisarza i wzbudzić zaciekawienie jego utworami.

Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy i mamy nadzieję, że wspólna lektura utworu była miłym przeżyciem.