Regulamin udostępniania podręczników

materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych

w Zespole Szkół  im. św. Jana Kantego

w Lubli

Postępowanie w sprawie dotacji celowej przeznaczonej na wyposażenie szkół podstawowych i gimnazjów realizujących kształcenie ogólne reguluje :

-  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 811);

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej Ustawa z dnia 20 lutego2015r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych ustaw (Dz. U. z 2015r. poz.357);

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. U. z 2014 r. poz. 902);

POSTANOWNIENIA OGÓLNE

1. Każdy rodzic/opiekun prawny/uczeń zobowiązany jest do zapoznania się

z Regulaminem korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Lubli, co potwierdza czytelnym podpisem     (Załącznik 1).

1. Regulamin korzystania z darmowych podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych zamieszcza się na stronie internetowej szkoły w zakładce „Biblioteka” oraz w bibliotece i udostępniany będzie uczniom i rodzicom na każde ich życzenie.

3. Niniejszy Regulamin obejmuje:

a) tryb przyjęcia podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych na stan szkoły,

b) zasady związane z wypożyczaniem i zapewnieniem uczniom dostępu do podręczników lub materiałów edukacyjnych,

c) postępowanie w przypadku zagubienia, uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego.

4. Do niniejszego Regulaminu dołącza się następujące dokumenty (załączniki):

Załącznik1

Oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego/ ucznia o zapoznaniu się z Regulamin korzystania z darmowych podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w Szkole Podstawowej w Lubli na rok szkolny 2023/2024;

Załącznik2

Potwierdzenie odbioru materiałów ćwiczeniowych

Załącznik3

Protokół kontroli zbiorów bibliotecznych podręczników szkolnych

ZADANIA

1. Biblioteka szkolna gromadzi, a następnie udostępnia uczniom do użytkowania podręczniki i materiały edukacyjne, mające postać papierową oraz przekazuje bez obowiązku zwrotu materiały ćwiczeniowe.

2. Podręczniki i materiały edukacyjne winny być użytkowane przez okres minimum 3 lat.

UDOSTĘPNIANIE ZBIORÓW

1. Do wypożyczenia podręczników uprawnieni są wszyscy uczniowie Szkoły, którzy rozpoczęli naukę w szkole podstawowej w roku szkolnym 2022/2023.

2. Użytkownicy biblioteki przed rozpoczęciem korzystania ze zbiorów podlegają rejestracji.

3. Wypożyczanie i udostępnianie podręczników, materiałów edukacyjnych              i ćwiczeniowych odbywa się na początku każdego roku szkolnego.

4. Wypożyczenie i zwrot podręczników odnotowuje się w bazie użytkowników.

5. Zwrot podręczników ustala się na przedostatni tydzień roku szkolnego do biblioteki szkolnej.

6. Uczeń, który w trakcie roku szkolnego, z powodów losowych, rezygnuje              z edukacji w szkole, zobowiązany jest zwrócić otrzymane podręczniki                     i materiały edukacyjne.

UŻYTKOWANIE UDOSTĘPNIANYCH PODRĘCZNIKÓW

1. Przez cały okres użytkowania podręczników uczeń dba o estetykę wypożyczonych materiałów . Ma założyć okładkę foliową lub papierową.

2. Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów w podręcznikach                             i materiałach edukacyjnych.

3. Uczeń jest zobowiązany zwrócić podręczniki w jak najlepszym stanie, aby mogły być wykorzystywane w kolejnych latach.

4. Dołączona do podręcznika lub materiału edukacyjnego płyta CD stanowi jego integralną część i należy ją zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego kompletu.

6. W przypadku zagubienia, zniszczenia, uszkodzenia lub niezwrócenia podręcznika bądź materiału edukacyjnego w określonym terminie rodzic/ opiekun prawny zobowiązany jest do poniesienia kosztów zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego.

7. Wartość uszkodzonych, zniszczonych lub zagubionych podręczników na podstawie bieżącej wartości wydawnictwa określa nauczyciel bibliotekarz,            a zatwierdza Dyrektor Szkoły.

DYSTRYBUCJA WEWNĄTRZSZKOLNA

1. Przed rozpoczęciem roku szkolnego szkoła przygotowuje zestawy dotacyjne dla każdego ucznia.

2. Każdy egzemplarz zestawu opieczętowany jest pieczęcią szkoły, zawiera  numer inwentarzowy, metryczkę z imieniem i nazwiskiem, klasą, rokiem szkolnym – obowiązkowo wypełnia ją uczeń.

4. Rodzice/opiekunowie prawni/uczniowie odbierają/zwracają  do biblioteki podręczniki i materiały ćwiczeniowe kwitując odbiór/zwrot u wychowawcy klasy.